Μπενφίκα και Σεβίλλη πιο κοντά στον τελικό του Europa League

Article featured image

Η Μπενφίκα επικράτησε 2-1 της Γιουβέντους στον πρώτο ημιτελικό του Europa League και απέκτησε προβάδισμα για την πρόκριση στον τελικό.

Η Μπενφίκα προηγήθηκε στο 3' με κεφαλιά του Γκαράι. Στο δεύτερο ημίχρονο, η Γιουβέντους ανέβασε την απόδοση της, πίεσε για την ισοφάριση και τα κατάφερε στο 73' με εξαιρετική προσπάθεια του Τέβες.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο το ματς ήταν συναρπαστικό, καθώς ο Λίμα στο 84' έδωσε και πάλι το προβάδισμα στην Μπενφίκα. Οι γηπεδούχοι, δύο λεπτά αργότερα είχαν καλή ευκαιρία και για άλλο γκολ με τον Μάρκοβιτς, ενώ στο 88' η Γιουβέντους έφτασε κοντά στην ισοφάριση, με τον τερματοφύλακα Αρτούρ, όμως, να έχει αντίθετη άποψη και με μια εξαιρετική απόκρουση να πιάνει το σουτ του Μαρκίζιο.

Στο άλλο ματς της ημιτελικής φάσης, η Σεβίλλη νίκησε 2-0 τη Βαλένθια και έχει προβάδισμα ενόψει της ρεβάνς (1η Μαΐου). Τα γκολ για τη Σεβίλλη πέτυχαν οι Εμπιά (στο 33' από θέση οφσάιντ) και Μπάκα (36'). Η Βαλένθια είχε δοκάρι με τον Βάργκας στο 88'.