Βασίλισσα... όλου του κόσμου

Article featured image

Η Ρεάλ Μαδρίτης κατέκτησε για πρώτη φορά στην ιστορία της το Παγκόσμιο Κύπελλο συλλόγων (με τη σημερινή του μορφή), επικρατώντας 2-0 της Σαν Λορέντσο, στον τελικό της φετινής διοργάνωσης που διεξήχθη στη Ραμπάτ του Μαρόκου μεταξύ 10 και 20 Δεκεμβρίου.

Οι πρωταθλητές Ευρώπης ταξίδεψαν ως εκεί με τον τίτλο του απόλυτου φαβορί και πήραν σχετικά εύκολα τη νίκη και το τρόπαιο, χάρη στα γκολ του Σέρχιο Ράμος στο 37΄ και του Γκάρεθ Μπέιλ στο 51΄.

O Bale έχει σκοράρει 13 γκολ μέχρι στιγμής για την περίοδο 2014-15.

Την τρίτη θέση στην τελική κατάταξη πήρε η πρωταθλήτρια Ωκεανίας Οκλαντ Σίτι, η οποία στον «μικρό» τελικό που έγινε στο Μαρακές επικράτησε της Κρουζ Αζούλ με 4-2 στα πέναλτι.

Ο κανονικός αγώνας τελείωσε 1-1, με τους Νεοζηλανδούς να προηγούνται στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου με τον Ντε Βρις και τους Μεξικανούς να ισοφαρίζουν στο 57΄ με τον Ρόχας.