Το πρόγραμμα του 28ου Παγκύπριου Φεστιβάλ Ερασιτεχνικού Θεάτρου

Το Φεστιβάλ, που διοργανώνεται από τον ΘΟΚ, αρχίζει στις 5 Οκτωβρίου.

 


Το φετινό Φεστιβάλ φιλοξενεί συνολικά 39 θεατρικές παραστάσεις από αντίστοιχα ερασιτεχνικά θεατρικά σύνολα και περιλαμβάνει ένα ευρύ φάσμα ρεπερτορίου στο οποίο εμπλέκονται όχι μόνο τα σχήματα αλλά και ολόκληρες κοινότητες, ανεβάζοντας το επίπεδο του πολιτιστικού γίγνεσθαι του τόπου.

Η Κριτική Επιτροπή του φετινού 28ου Φεστιβάλ απαρτίζεται από τους:

Δημήτρη Καραγιάννη, Λογοτέχνης 

Νάγια Αναστασιάδου, Ηθοποιός

Πέτρο Καρατζιά, Ηθοποιός

Η επιτροπή θα παρακολουθήσει όλες τις παραστάσεις του φεστιβάλ και θα απονείμει τιμητικές διακρίσεις για τις καλύτερες παραστάσεις.

Τα μέλη της επιτροπής έχουν επίσης δικαίωμα στην απονομή περιορισμένου αριθμού βραβείων ερμηνείας ανδρικού και γυναικείου ρόλου (πρώτου ή άλλου).

 

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΠΑΡΑΣΤΑΣΕΩΝ


05 Οκτωβρίου Θεατρική Ομάδα Δημοτικού Πολιτιστικού Ομίλου Αθηαίνου

Αλέκου Σακελλάριου

Αλίμονο στους νέους

Αίθουσα Εκδηλώσεων Γυμνασίου Αθηαίνου, 8.00μ.μ.

Πληροφορίες/Κρατήσεις: 24524004 (7.30π.μ.-2.00μ.μ.)

 

06 Οκτωβρίου Θεατρικός Όμιλος Ένωσης Κοινοτήτων Λεμεσού

Ανδρέα Κουκκίδη

Το σχέδιον υγείας

Κεντρική Πλατεία ΤΕΠΑΚ (πίσω από παλαιό ταχυδρομείο Λεμεσού), 8.00μ.μ.

Πληροφορίες/Κρατήσεις: 25340707, 99689777

 

07 Οκτωβρίου Πειραματικό Εργαστήρι Δημιουργικής Έκφρασης Πανεπιστημίου Κύπρου – Θέατρο Τσέπης

Πριγκίπισσες

Σύνθεση κειμένων και παραδοσιακών μύθων

Levanda Events House, Αγίου Ανδρέου 244, Λεμεσός (απέναντι από Columbia Plaza) 8.30μ.μ.

Πληροφορίες/Κρατήσεις: 96297278

 

09 Οκτωβρίου Πολιτιστικός Όμιλος Ακρωτηρίου

Κούλλας Σιακαλλή

Επαττίσαμεν

Κοινοτική Αίθουσα Ακρωτηρίου, 8.00μ.μ.

Πληροφορίες/Κρατήσεις: 99667712

 

10 Οκτωβρίου Ονειροβάτες

Σάμουελ Μπέκετ

Περιμένοντας το Γκοντό

Wherehaus 612, 8.30μ.μ.

Πληροφορίες/Κρατήσεις: 99122552

 

11 Οκτωβρίου Θεατρική Πορεία Λεμεσού

Το βασιλόπουλο της Βενεδιάς

Τεχνοχώρος ΕΘΑΛ, 11.00π.μ.

Πληροφορίες/Κρατήσεις: 99410414

 

12 Οκτωβρίου Θεατρική Ομάδα Φυλακών

Μιχάλη Πιτσιλλίδη

Για ποιον να βρέξει

Θέατρο Κεντρικών Φυλακών, 8.00μ.μ.

 

16 Οκτωβρίου Θεατρικό Εργαστήρι Δήμου Μέσα Γειτονιάς

Νόελ Κάουαρντ

Πονηρό Φάντασμα

Αίθουσα Πολλαπλής Χρήσης 27ου Δημοτικού Σχολείου Μέσα Γειτονιάς, 8.30μ.μ.

Πληροφορίες/Κρατήσεις: 99466682

 

17 Οκτωβρίου Θεατρικός Όμιλος Πάφου (Θ.Ο.Π.)

Κώστα Πρετεντέρη

Ο Κουνενές

12ο Δημοτικό Σχολείο Πάφου Πεύκιος Γεωργιάδης, 8.00μ.μ.

Πληροφορίες/Κρατήσεις: 99559905

 

18 Οκτωβρίου Νάνα Λου

Τατιάνας Βασιλείου

Πομ-Πομ

City Fields, 10.00π.μ.

Πληροφορίες/Κρατήσεις: 96539414

 

18 Οκτωβρίου Θεατρική Ομάδα Δικηγορικού Συλλόγου Λευκωσίας «Obiter Dicta»

Alfred Jarry

Υμπύ Τύραννος

Θέατρο ΑΠΟΘΗΚΕΣ ΘΟΚ, 8.30μ.μ.

Πληροφορίες/Κρατήσεις: 99322952

 

19 Οκτωβρίου Ανοιχτό Σχολείο Δήμου Λατσιών

Βαρβάρας Λεωνίδου

Τρίτη και 13

Δημοτικό Θέατρο Λατσιών, 8.00μ.μ.

Πληροφορίες/Κρατήσεις: 22878791, 97752844, 97881151 8.30π.μ – 3.00μμ.

 

20 Οκτωβρίου Θεατρική Ομάδα «Άδωνη» Ιδαλίου

Μπέρτολντ Μπρεχτ

Μονόπρακτα

Πόσο στοιχίζει το ατσάλι

Ντάνσεν

Κινηματοθέατρο Πανόραμα, Δάλι, 8.00μ.μ.

Πληροφορίες/Κρατήσεις: 99629137

 

21 Οκτωβρίου Θεατρικό Εργαστήρι Ανοιχτού Σχολείου Δήμου Αγίου Αθανασίου

Τέννεση Ουίλλιαμς

Θεατρικά μονόπρακτα

Μίλα μου σαν τη βροχή

Λαίδη Φθειροζόλ

Πορτραίτο μιας Μαντόνας

Αδέσμευτη

Αίθουσα Εκδηλώσεων Δήμου Αγίου Αθανασίου, 8.30μ.μ.

Πληροφορίες/Κρατήσεις: 25864130 7.30μ.μ.-3.00μ.μ.

 

22 Οκτωβρίου Πολιτιστικός Όμιλος Κοινοτικού Συμβουλίου Φρενάρους

Δημήτρη Παπαδημήτρη

Το μωρό

Κοινοτικό Συμβούλιο Φρενάρους, 8.00μ.μ.

Πληροφορίες/Κρατήσεις: 99605247

 

23 Οκτωβρίου Θεατρικό Εργαστήρι «Αρχάγγελος» Κιτίου

Σπύρου Π.Κ. Σπύρου

Ο Χριστός τζιαι ο Απόστολος

Βασισμένο στο έργο του Σωτήρη Πατατζή Δον Καμίλο

Δημοτικό Σχολείο Κιτίου, 8.00μ.μ.

Πληροφορίες/Κρατήσεις: 99337126

 

24 Οκτωβρίου Πολιτιστικό Σωματείο Αγίων Τριμιθιάς «Το Παρασκήνιο»

Ένας θάνατος σε μία κηδεία

Βασισμένο στην ομώνυμη ταινία Death at a Funeral

Εκκλησιαστική Αίθουσα Αγίων Τριμιθιάς, 8.30μ.μ.

Πληροφορίες/Κρατήσεις: 99738959

 

24 Οκτωβρίου Λαϊκό Θέατρο Αγλαντζιάς

(εκτός συναγωνισμού)

Φρύντριχ Ντύρρενματ

Η 23η Δολοφονία

Γέρι, 8:00μ.μ.

Πληροφορίες/Κρατήσεις: 22753910

 

25 Οκτωβρίου Θεατρική Ομάδα Ομόνοια Άσσιας

Δημήτρη Ψαθά

Φωνάζει ο κλέφτης

Αίθουσα Εκδηλώσεων ΠΕΟ Λευκωσίας, 6.00μ.μ.

Πληροφορίες/Κρατήσεις: 99847904, 99532917

 


26 Οκτωβρίου Θεατρικό Εργαστήρι «Αντι-Δρώντες»

Ανδρέα Πέτρου-Βασίλη Χατζηστυλλή

Δεν είναι σόι αυτό το σόι

Πολιτιστικό Κέντρο Μελίνα Μερκούρη, 8.30μ.μ.

Πληροφορίες/Κρατήσεις: 96249563

 

27 Οκτωβρίου Φιλανθρωπική Ομάδα Ερασιτεχνικού Θεάτρου Αθηαίνου (Φ.Ο.Ε.Θ.Α.)

Χρυστάλλας Πατσαλή

Σκουλουκούιν πού πάεις χωρίς βρακούιν

Αίθουσα Εκδηλώσεων Γυμνασίου Αθηαίνου, 7.30μ.μ.

Πληροφορίες/Κρατήσεις: 99659470

 

29 Οκτωβρίου Θεατρική Ομάδα Κέντρου για Άτομα με Ειδικές Ανάγκες, Άγιος Λάζαρος

Καλωσορίσατε κι απόψε στο ταξίδι μας…

Δημοτικό Θέατρο Λάρνακας, 8.00μ.μ.

Πληροφορίες/Κρατήσεις: 24662133

 

31 Οκτωβρίου Θεατρικός Όμιλος «Ιδάλια» Χαλκάνορα

Σωτήρη Πατατζή

Δον Καμίλο

Κινηματοθέατρο Πανόραμα, Δάλι, 8.30μ.μ.

Πληροφορίες/Κρατήσεις: 99521574

 

1η Νοεμβρίου Θεατρική Ομάδα ΠΑΛΙΡΡΟΙΑ

Νηλ Σάιμον

Οι ηλίθιοι

Δημοτικό Θέατρο Λάρνακας, 8.30μ.μ.

Πληροφορίες/Κρατήσεις: 99447032

 

02 Νοεμβρίου Θεατρική Ομάδα «Τρίδατα»

Παναγιώτας Κωνσταντίνου

Ωραίος Πάρης

Αίθουσα Εκδηλώσεων Κ.Σ. Βορόκληνης, 8.30μ.μ.

Πληροφορίες/Κρατήσεις: 97773007

 

03 Νοεμβρίου Θεατρικό Εργαστήρι Ενηλίκων Δήμου Αραδίππου

Δημήτρη Ψαθά

Ένας βλάκας και μισός

Θέατρο Λυκείου Αραδίππου Πεύκιος Γεωργιάδης, 8.00μ.μ.

Πληροφορίες/Κρατήσεις: 24811017 (ώρες γραφείου)

 

 

04 Νοεμβρίου Θεατρική Ομάδα Νέων Εργαζομένων ΕΔΟΝ Λευκωσίας-Κερύνειας

Ανδρέα Κουκκίδη

Οι όρνιθες τ’ Αριστοφάνη

Αίθουσα Εκδηλώσεων ΠΕΟ Λευκωσίας, 8.00μ.μ.

Πληροφορίες/Κρατήσεις: 22877776

 

05 Νοεμβρίου Εθνικός Όμιλος «Διγενής» Αγίας Μαρίνας Ξυλιάτου

Νίκου Τσιφόρου – Πολύβιου Βασιλειάδη

Η γυναίκα μου τρελάθηκε

Πολιτιστικό Κέντρο Αγίας Μαρίνας Ξυλιάτου, 7.30μ.μ.

Πληροφορίες/Κρατήσεις: 99599891

 

06 Νοεμβρίου Θεατρική Ομάδα ΑΠΟΛΛΩΝΑ Λυμπιών

Κυριάκου Κυριάκου

Οι άλλοι ήρωες

Σωματείο ΑΠΟΛΛΩΝΑ Λυμπιών, 8.00μ.μ.

Πληροφορίες/Κρατήσεις: 99799526

 

07 Νοεμβρίου Θεατρικός Μουσικοχορευτικός Όμιλος Υπαλλήλων και Συνταξιούχων CYTA, Πάφος

Αλέξανδρου Ρήγα-Δημήτρη Αποστόλου

Μπαμπά μη ξαναπεθάνεις Παρασκευή

Μαρκίδειο Θέατρο Πάφου, 8.00μ.μ.

Πληροφορίες/Κρατήσεις: 99510091

 

08 Νοεμβρίου Θεατρικός Όμιλος ΕΝΑΦ Αγίας Φύλας

Βασιλικής Φωτίου

Το δακτυλίδι του πλούτου και της αφθονίας

Θέατρο ΕΝΑΦ Αγίας Φύλας, 8.00μ.μ.

Πληροφορίες/Κρατήσεις: 99356335

 

09 Νοεμβρίου Θεατρικός Όμιλος Κοντεατών και Φίλων «Τέρψις»

Εντουάρτο ντε Φιλίππο

Φιλουμένα Μαρτουράνο

Δημοτικό Θέατρο Λάρνακας, 8.30μ.μ.

Πληροφορίες/Κρατήσεις: 24400920

 

10 Νοεμβρίου Θεατρική Ομάδα «Παράβαση» Λυμπιών

Μαρκ Καμολετί

Προσδεθείτε παρακαλώ

Κινηματοθέατρο Πανόραμα, Δάλι, 8.00μ.μ.

Πληροφορίες/Κρατήσεις: 99787090, 99915772

 

11 Νοεμβρίου Θεατρική Ομάδα ΕΜΠΝΕΥΣΙΣ

Γεώργιου Καττίδη

Γενική συνέλευση Θεών και Θνητών

Δημοτικό Θέατρο Λάρνακας, 8.30μ.μ.

Πληροφορίες/Κρατήσεις: 96864717

 

12 Νοεμβρίου Πολιτιστικός Όμιλος «Μάλλουρα»

Ανδρέα Κουκκίδη

Η συμπεθερά τζιαι η συμπεθέρα

Αίθουσα Εκδηλώσεων Γυμνασίου Αθηαίνου, 8.00μ.μ.

Πληροφορίες/Κρατήσεις: 99527303

 

13 Νοεμβρίου Θεατρικό Εργαστήρι Γεροσκήπου 2001

Τούλας Κακουλλή

Βήματα στην άβυσσο

Μαρκίδειο Θέατρο Πάφου, 8.00μ.μ.

Πληροφορίες/Κρατήσεις: 99469342

 

14 Νοεμβρίου Θεατρικός Όμιλος Νέων ΗΡΑΚΛΗΣ Παλαιχωρίου

Δημήτρη Ψαθά

Εξοχικό κέντρο Ο Έρως

Αίθουσα Θεάτρου Κώστας Ιωακείμ, Παλαιχώρι, 6.00μ.μ.

Πληροφορίες/Κρατήσεις: 99521959

 

14 Νοεμβρίου ΑΠΟΠ Παλαιχωρίου

Λένας Διβάνη

Οικογενειακό δίκαιο

Αίθουσα Θεάτρου Πέτρος Τζιωρτζιής, Παλαιχώρι, 8.00μ.μ.

Πληροφορίες/Κρατήσεις: 22642550

 

15 Νοεμβρίου Θεατρικός Όμιλος Γ.Σ. «Κίμων» Ξυλοτύμπου

Τζον Πρίστλεϋ

Ο Επιθεωρητής έρχεται

Σωματείο «Κίμων» Ξυλοτύμπου, 8.00μ.μ.

Πληροφορίες/Κρατήσεις: 99666806




ΔΕΙΤΕ ΑΚΟΜΑ