Σταδιακά νεφώσεις όμως που θα αρχίσουν να αναπτύσσονται κυρίως στα ορεινά, αλλά και τοπικά στο εσωτερικό θα φέρουν τοπικές βροχές και καταιγίδες.
Ο καιρός στις υπόλοιπες περιοχές θα είναι κυρίως αίθριος. Οι άνεμοι θα είναι κυρίως δυτικοί ασθενείς μέχρι μέτριοι 2 – 4 bft, και το απόγευμα στα νότια παράλια μέτριοι ως ισχυροί 4 – 5 bft. Η θερμοκρασία θα ανέλθει στους 33 βαθμούς κελσίου, 30 – 32 βαθμούς στα παράλια και 18 βαθμούς στη Χιονίστρα. Απόψε ο καιρός θα είναι κυρίως αίθριος.
Αύριο Τετάρτη και την Πέμπτη, ο καιρός συνεχίζει να είναι αίθριος με λίγες μόνο νεφώσεις στα ορεινά τις απογευματινές ώρες. Η θερμοκρασία σημειώνει σταδιακή άνοδο. Την Παρασκευή και το Σάββατο, ο καιρός θα είναι κυρίως αίθριος και πολύ θερμός για την εποχή με την θερμοκρασία το Σάββατο να φτάνει τους 39 βαθμούς στο εσωτερικό.
Την Κυριακή και την Δευτέρα, ο καιρός συνεχίζει κυρίως αίθριος, με την θερμοκρασία να σημειώνει σταδιακή πτώση αφού θα αρχίσει να μας επηρεάζει πιο δροσερό δυτικό ρεύμα αέρα.
Φωτογραφίες από την περιοχή Δαλίου χθες το απόγευμα.
Η χθεσινή καταιγίδα, ήταν καταιγίδα «Υπερκύτταρο», όπως αναφέρει ο Έρικ Κίτας. Είναι το πιο ακραίο είδος καταιγίδας, που πολλές φορές προκαλούν και ανεμοστρόβιλους. Σύμφωνα με την εκτίμηση του Έρικ Κίτα, η καταιγίδα πρέπει να άφησε περισσότερα από 50mm βροχής, στο επίκεντρο της σε διάστημα 2 ωρών.
![](/sites/default/files/sitefiles_2016-09/14248832_10154524211598011_1795194134_n.jpg)
![](/sites/default/files/sitefiles_2016-09/14256249_10154524211528011_44386176_n.jpg)
![](/sites/default/files/sitefiles_2016-09/14218321_10154524211388011_578504250_n.jpg)
Το φαινόμενο όπως καταγράφηκε από τη Λεμεσό
![](/sites/default/files/sitefiles_2016-09/14233807_10154525810158011_204380088_o.jpg)