«Η σημερινή εμπειρία ήταν απερίγραπτη αφού το Τμήμα Δασών ανέλαβε να φέρει στο φως γαλαρία στην περιοχή ‘Λίμνη’ κοντά στο χωριό Κινούσα της επαρχίας Πάφου, η οποία ήταν κρυμμένη για πάνω από 30 χρόνια χωρίς να γνωρίζει κανείς την ύπαρξή της», αναφέρει σε σχετικό post του ο κ. Νικολάου.
Στη γαλαρία, συνεχίζει, δούλεψαν για δεκάδες χρόνια εκατοντάδες άτομα σε συνθήκες που κανείς δεν μπορεί να φανταστεί. Μαζί τους σε όλη αυτή την προσπάθεια ήταν η κα Θάλεια, 93 ετών, σήμερα, η οποία είναι η μοναδική εν ζωή εργάτρια που δούλευε στη συγκεκριμένη γαλαρία από την ηλικία των 11 ετών.
Στη συγκεκριμένη γαλαρία, όπως ανέφερε στο City ο κ. Νικολάου γινόταν εξόρυξη χρυσού και σιδηροπυρίτη με το ολόκληρο το υλικό να εξάγεται.
«Αυτή είναι μόνο η αρχή, αφού θα προχωρήσουμε με εσωτερικό καθαρισμό της γαλαρίας, ενώ θα γίνουν και όλες οι διαδικασίες για την προστασία της. Παράλληλα θα προσπαθήσουμε να εντοπίσουμε καινούργιες», συνεχίζει.
*Φωτογραφίες: Χάρης Νικολάου
![](/sites/default/files/sitefiles_2017-09/21314531_10213202710758249_2901535682596823780_n.jpg)
![](/sites/default/files/sitefiles_2017-09/21314678_10213202701078007_5317786054573159800_n.jpg)
![](/sites/default/files/sitefiles_2017-09/21317487_10213202710478242_7769451632099154626_n.jpg)
![](/sites/default/files/sitefiles_2017-09/21317580_10213202701158009_2496412713433862328_n.jpg)
![](/sites/default/files/sitefiles_2017-09/21317716_10213202703958079_3343060174677455112_n.jpg)
![](/sites/default/files/sitefiles_2017-09/21370889_10213202709678222_5460770631353121129_n.jpg)
![](/sites/default/files/sitefiles_2017-09/21430246_10213202700677997_2265879815656968726_n.jpg)
![](/sites/default/files/sitefiles_2017-09/21430356_10213202702398040_8603445179154357898_n.jpg)
![](/sites/default/files/sitefiles_2017-09/21433076_10213202707878177_2109905606222839737_n.jpg)
![](/sites/default/files/sitefiles_2017-09/21558738_10213202700918003_3069845145577801806_n.jpg)
![](/sites/default/files/sitefiles_2017-09/21314805_10213202705158109_7800095444868279688_n.jpg)