Η τεράστια επιτυχία του «χρυσού» Μίλαν Τραΐκοβιτς

Πρωταθλητής Ευρώπης στα 60 μέτρα με εμπόδια

Article featured image

Επική επιτυχία για τον Μίλαν Τραΐκοβιτς και τον κυπριακό αθλητισμό, καθώς ο αθλητής μας κατάφερε να κατακτήσει το χρυσό μετάλλιο στα 60 μέτρα με εμπόδια, στο 35ο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κλειστού Στίβου που διεξάγεται στη Γλασκώβη!

Ο Τραΐκοβιτς τερμάτισε με χρόνο 7.60 στον τελικό που έγινε το βράδυ της Κυριακής και πήρε την πρώτη θέση, με ένα εκατοστό λιγότερο από τον Γάλλο Μαρτινό Λαγκάρντ που κατετάγη δεύτερος (7.61), ενώ τρίτος τερμάτισε ο επίσης Γάλλος, Μάνγκα Ορέλ με 7.63. Και παρότι ούτε στον τελικό ο Τραΐκοβιτς κατάφερε να πλησιάσει στην κορυφαία του φετινή επίδοση που ανέρχεται στα 7.52, ο χρόνος του ήταν αρκετός για να του χαρίσει το χρυσό μετάλλιο και να καταγράψει μια σπουδαία επιτυχία και να αναδειχθεί πρωταθλητής Ευρώπης!