Βραβεία Θεάτρου Κύπρου: Οι υποψήφιοι

Δυο είναι τα σημεία που κρατάμε από τη διάσκεψη τύπου στον ΘΟΚ, αναφορικά με τον θεσμό που τιμά τους ανθρώπους του θεάτρου και τις κορυφαίες τους στιγμές: ο θεσμός μετονομάζεται σε «Βραβεία Θεάτρου Κύπρου» (από Βραβεία Θεάτρου ΘΟΚ), ενώ πλέον θα δίνονται κάθε χρόνο (αντί ανά διετία όπως συνέβαινε μέχρι σήμερα).

 


Συνεχίζοντας, λοιπόν, τον θεσμό που ξεκίνησε το 2001, ο Θεατρικός Οργανισμός Κύπρου τιμά το Θέατρο και τους ανθρώπους του σε μία βραδιά αφιερωμένη σε όσους διέπρεψαν κατά την θεατρική περίοδο 2013-2014.

Πρόκειται στην ουσία για τη μεγαλύτερη αναγνώριση του πολυδιάστατου έργου και της τεράστιας προσφοράς των δημιουργών του θεάτρου, τόσο προς το ίδιο το θέατρο όσο και προς την κοινωνία ολόκληρη.

Ο θεσμός έχει αγκαλιαστεί με θέρμη τόσο από τους ίδιους τους ανθρώπους του Θεάτρου όσο και από την κοινωνία και μέχρι σήμερα 60 και πλέον καλλιτέχνες έχουν βραβευθεί σε όλες τις ειδικότητες του θεάτρου. Οκτώ σημαντικές προσωπικότητες της θεατρικής ζωής του τόπου, έχουν παράλληλα βραβευθεί με το «Μεγάλο Βραβείο Θεάτρου» για τη συνολική τους προσφορά στον χώρο.

Η φετινή [8η] τελετή θα αποτελέσει μία σημαντική γιορτή του Πολιτισμού αφού έχει ενταχθεί στις εκδηλώσεις εορτασμού της Παγκόσμιας Ημέρας Θεάτρου και θα πραγματοποιηθεί στο Θέατρο ΘΟΚ τη Δευτέρα 23 Μαρτίου 2015 υπό τη σκηνοθετική επιμέλεια του Μάριου Μεττή. Φέρει δε την καλλιτεχνική σφραγίδα της νέας γενιάς συντελεστών θεάτρου με την Μαρία Χαμάλη να έχει αναλάβει την ευθύνη της έρευνας των κειμένων και τον Λευτέρη Μουμτζή την μουσική επιμέλεια. Συμμετέχουν οι ηθοποιοί (αλφαβητικά) Προκόπης Αγαθοκλέους, Δημήτρης Αντωνίου, Γιώργος Κυριάκου, Μαρίνα Μανδρή, Ηρόδοτος Μιλτιάδους, Κρίστη Παπαδοπούλου, Ανδρέας Τσέλεπος, Αντωνία Χαραλάμπους και Νιόβη Χαραλάμπους.

Η Κριτική Επιτροπή για την περίοδο 2013-2014 την οποία απαρτίζουν οι Δρ Νίκη Κατσαούνη (Πρόεδρος) και Στέφανος Αθηαινίτης, Νίκος Κουρούσιης, Βάκης Λοϊζίδης, Μαρίνα Παναγίδου, Σοφοκλής Σοφοκλέους και Θανάσης Φωτίου (μέλη), έχει αποφασίσει για εκείνους που έχουν διαπρέψει στην περσινή χρονιά απονέμοντας βραβεία σε δέκα κατηγορίες (οι υποψήφιοι αναφέρονται με αλφαβητική σειρά):

ΘΕΑΤΡΙΚΗ ΣΥΓΓΡΑΦΗ / ΘΕΑΤΡΙΚΗ ΔΙΑΣΚΕΥΗ / ΣΥΝΘΕΣΗ ΚΕΙΜΕΝΟΥ

Υποψήφιοι:

ΣΟΦΟΚΛΗΣ ΒΕΡΓΟY Οι Κόρες των Ποιητών, Θεατρική Ομάδα Σόλο για τρεις

(θεατρική συγγραφή)

ΚΩΣΤΑΣ ΜΑΝΝΟΥΡΗΣ Απόψε θα πετάξω την τέφρα σου!, ΘΟΚ

(θεατρική συγγραφή)

ΔΕΣΠΟΙΝΑ ΠΥΡΚΕΤΤΗ Sommerfugl (Η πεταλούδα), Θέατρο ΣΚΑΛΑ

(θεατρική συγγραφή)

 

 

ΥΠΟΚΡΙΤΙΚΗ

ΕΡΜΗΝΕΙΑ ΚΑΛΥΤΕΡΟΥ ΑΝΔΡΙΚΟΥ ΡΟΛΟΥ

Υποψήφιοι:

ΑΝΔΡΕΑΣ ΒΑΣΙΛΕΙΟΥ (Ζεπ), Φραντς Ξάβερ Κρετς, Stallerhof, μια συμπαραγωγή της ΕΘΑΛ και της Ομάδας One/Off, Σκηνοθεσία: Μαρία Κυριάκου

ΧΡΙΣΤΟΔΟΥΛΟΣ ΜΑΡΤΑΣ (Κομπέρ), Ουίλλιαμ Σαίξπηρ, Lady Macbeth, διασκευασμένη εκδοχή, Ανεξάρτητη παραγωγή, Σκηνοθεσία: Μάριος Μεττής

ΜΑΡΙΟΣ ΜΕΤΤΗΣ (Ακάκιος Ακάκιεβιτς), βασισμένο στο διήγημα του Νικολάι Γκόγκολ,

Το Παλτό, Ομάδα PARAVAN σε συνεργασία με τον Διομήδη Κουφτερό, Σκηνοθετική ομάδα: Μελίτα Κούτα, Διομήδης Κουφτερός, Φώτης Νικολάου, Χάρης Καυκαρίδης, Νεκτάριος Θεοδώρου, Μάριος Μεττής, Ελένη Σιδερά



 

ΥΠΟΚΡΙΤΙΚΗ

ΕΡΜΗΝΕΙΑ ΚΑΛΥΤΕΡΟΥ ΓΥΝΑΙΚΕΙΟΥ ΡΟΛΟΥ

Υποψήφιοι:

ΜΑΡΙΝΑ ΑΡΓΥΡΙΔΟΥ (Μπέπι), Φραντς Ξάβερ Κρετς, Stallerhof, μια συμπαραγωγή της ΕΘΑΛ και της Ομάδας One/Off, Σκηνοθεσία: Μαρία Κυριάκου

ΛΟΥΚΙΑ ΜΟΥΣΟΥΛΙΩΤΟΥ (Ανδριανού), Μιχάλη Πασιαρδή, Ο πετεινός της Αννέτας, Θέατρο ΣΚΑΛΑ, Σκηνοθεσία: Ανδρέας Μελέκης

ΝΙΟΒΗ ΧΑΡΑΛΑΜΠΟΥΣ (Lady Macbeth), Ουίλλιαμ Σαίξπηρ, Lady Macbeth, διασκευασμένη εκδοχή, Ανεξάρτητη παραγωγή, Σκηνοθεσία: Μάριος Μεττής



 

ΣΚΗΝΟΘΕΣΙΑ

Υποψήφιοι:

ΜΑΡΙΑ ΚΥΡΙΑΚΟΥ Φραντς Ξάβερ Κρετς, Stallerhof, μια συμπαραγωγή της ΕΘΑΛ και της Ομάδας One/Off

ΜΑΡΙΟΣ ΜΕΤΤΗΣ Ουίλλιαμ Σαίξπηρ, Lady Macbeth, διασκευασμένη εκδοχή,

Ανεξάρτητη παραγωγή

ΕΝΤΜΟΝΤ ΝΑΝΟΥΣΗΣ Ζουζέπ Μαρία Μπενέτ Ζουρνέτ, Δυο γυναίκες χορεύουν,

Θέατρο Διόνυσος



 

ΣΚΗΝΟΓΡΑΦΙΑ

Υποψήφιοι:

ΓΙΩΡΓΟΣ ΓΕΩΡΓΙΑΔΗΣ Κώστα Πρετεντέρη, Ο Κουνενές, Θέατρο ΣΚΑΛΑ,

Σκηνοθεσία: Μαρία Μανναρίδου-Καρσερά

ΓΙΩΡΓΟΣ ΓΙΑΝΝΟΥ Φραντς Ξάβερ Κρετς, Stallerhof, μια συμπαραγωγή της ΕΘΑΛ και της Ομάδας One/Off, Σκηνοθεσία: Μαρία Κυριάκου

ΘΕΛΜΑ ΚΑΣΟΥΛΙΔΟΥ ΜΟΝΑ… τραγούδια μιας ζωής, Ανεξάρτητη παραγωγή, Σκηνοθεσία: Λέα Μαλένη, Κείμενο/Δραματουργία: Λέα Μαλένη σε συνεργασία με τον Βαλεντίνο Κόκκινο



 

ΕΝΔΥΜΑΤΟΛΟΓΙΑ

Υποψήφιοι:

ΓΙΩΡΓΟΣ ΓΙΑΝΝΟΥ Φραντς Ξάβερ Κρετς, Stallerhof, μια συμπαραγωγή της ΕΘΑΛ και της Ομάδας One/Off, Σκηνοθεσία: Μαρία Κυριάκου

ΜΑΡΙΝΑ ΧΑΤΖΗΛΟΥΚΑ, ΛΥΔΙΑ ΜΑΝΔΡΙΔΟΥ διασκευή από το έργο του

Ουίλλιαμ Σαίξπηρ, Ρωμαίος και Ιουλιέτα για 2, ΘΟΚ, Σκηνοθεσία: Κώστας Γάκης, Συνεργασία στη Σκηνοθεσία: Αθηνά Μουστάκα, Κωνσταντίνος Μπιμπής



 

ΜΟΥΣΙΚΗ

Υποψήφιοι:

ΚΩΣΤΑΣ ΓΑΚΗΣ, ΚΩΣΤΑΣ ΛΩΛΟΣ διασκευή από το έργο του Ουίλλιαμ Σαίξπηρ,

Ρωμαίος και Ιουλιέτα για 2, ΘΟΚ, Σκηνοθεσία: Κώστας Γάκης,

Συνεργασία στη Σκηνοθεσία: Αθηνά Μουστάκα, Κωνσταντίνος Μπιμπής

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΖΑΧΑΡΙΟΥ κυπριακό λαϊκό παραμύθι, Η βασιλοπούλα τζ’ οι Μάισσες, Ανεξάρτητη παραγωγή, Σκηνοθεσία: Γιολάντα Χριστοδούλου



 

ΧΟΡΟΓΡΑΦΙΑ / ΚΙΝΗΣΗ

Υποψήφιοι:

ΧΛΟΗ ΜΕΛΙΔΟΥ κυπριακό λαϊκό παραμύθι, Η βασιλοπούλα τζ’ οι Μάισσες,

Ανεξάρτητη παραγωγή, Σκηνοθεσία: Γιολάντα Χριστοδούλου

ΑΘΗΝΑ ΜΟΥΣΤΑΚΑ, ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΜΠΙΜΠΗΣ διασκευή από το έργο του

Ουίλλιαμ Σαίξπηρ, Ρωμαίος και Ιουλιέτα για 2, ΘΟΚ, Σκηνοθεσία: Κώστας Γάκης,

Συνεργασία στη Σκηνοθεσία: Αθηνά Μουστάκα, Κωνσταντίνος Μπιμπής



 

ΣΧΕΔΙΑΣΜΟΣ ΦΩΤΙΣΜΩΝ / ΠΟΛΥΜΕΣΩΝ

Υποψήφιοι:

ΒΑΣΙΛΗΣ ΠΕΤΕΙΝΑΡΗΣ Φραντς Ξάβερ Κρετς, Stallerhof, μια συμπαραγωγή της ΕΘΑΛ και της Ομάδας One/Off, Σκηνοθεσία: Μαρία Κυριάκου (σχεδιασμός φωτισμών)

EGOR DUBENSKY Ζουζέπ Μαρία Μπενέτ Ζουρνέτ, Δυο γυναίκες χορεύουν,

Θέατρο Διόνυσος, Σκηνοθεσία: Έντμοντ Νανούσης (σχεδιασμός φωτισμών)



 

ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΠΑΡΑΣΤΑΣΗ ΠΑΙΔΙΚΟΥ / ΝΕΑΝΙΚΟΥ ΕΡΓΟΥ

Υποψήφιες παραγωγές:

ΤΑ ΓΟΥΡΟΥΝΑΚΙΑ ΚΟΥΜΠΑΡΑΔΕΣ του Ευγένιου Τριβιζά, Σκηνοθεσία: Μηνάς Τίγκιλης, μια συμπαραγωγή της ΕΘΑΛ και του Θεάτρου Ριάλτο

ΓΟΥΡΟΥΝΙΑΣΜΑΤΑ 2  των Κατερίνας Χριστοφίδου, Άλεξ Παναγή και Αίγλης Σπυριδάκι, Σκηνοθεσία: Αίγλη Σπυριδάκι, Silver Spotlight

ΤΑ ΤΖΙΤΡΟΛΕΜΟΝΑ κυπριακό λαϊκό παραμύθι, Σκηνοθεσία: Μαρία Μανναρίδου-Καρσερά και Χλόη Μελίδου, Θεατρική Ομάδα Σόλο για τρεις

 

Θα απονεμηθεί επίσης και το «Μεγάλο Βραβείο Θεάτρου» για τη μεγάλη, συνολική προσφορά στο Θέατρο.

 

Οι υποψήφιοι για τα βραβεία ανακοινώνονται ένα μήνα προηγουμένως, αλλά οι βραβευθέντες θα ανακοινωθούν το βράδυ κατά την Τελετή Απονομής αφού οι μόνοι που γνωρίζουν το αποτέλεσμα είναι η Κριτική Επιτροπή, η οποία θα παραδώσει τα αποτελέσματα στους διοργανωτές σφραγισμένα, μόλις πριν την έναρξη της τελετής. Το γνωστό αργυρό αγαλματίδιο που απονέμεται σε κάθε βραβευθέντα, θα συνοδεύεται από χρηματικό βραβείο και σχετικό δίπλωμα.


ΔΕΙΤΕ ΑΚΟΜΑ