Μία ευχάριστη έκπληξη μάς περίμενε χθες, καθώς την ώρα που διαβάζαμε τα email μας, πετύχαμε ένα κάπως διαφορετικό με τίτλο «Μανιτάρι Γίγαντας».
Η κυρία Ιωάννα Χατζηπετρή σε μία βόλτα της στον Πρόδρομο μαζί με τα σκυλάκια της, βρέθηκε μπροστά σε ένα τεράστιο, λευκό μανιτάρι βάρους 4 κιλών. Όπως ανέφερε μάλιστα η ίδια στο Sigmalive, πρώτη φορά είδε κάτι τέτοιο στη ζωή της.
Έπειτα από μία μικρή έρευνα που κάναμε, το εν λόγω μανιτάρι ονομάζεται Puffball Mushroom ή Calvantia Gigantea επιστημονικά, ενώ ο ελληνικός του όρος είναι μοσχομανίταρο.
Το μοσχομανίταρο είναι μάλλον ένα ασυνήθιστο είδος, εδώδιμο και νόστιμο, όσο η σάρκα του είναι λευκή. Λόγω μεγέθους, εξασφαλίζει ένα πλούσιο γεύμα ενώ η περίοδος που καρποφορεί είναι κατά τους φθινοπωρινούς μήνες.
Θα το βρείτε σε υψόμετρα άνω των 1000 μέτρων, συνήθως σε μικρές ομάδες σε αλπικά λιβάδια, σε βοσκότοπους και σε ξέφωτα.
![](/sites/default/files/sitefiles_2018-11/thumb0-02-04-7df093848ae94a5e1720cf87d61cc5c506a8cdf6e69078672f4183907cf.jpg)
![](/sites/default/files/sitefiles_2018-11/thumb0-02-04-70c78ee07b35a23c867faf7147dba78015298dd013fa3f7c68b8c91d975.jpg)
![](/sites/default/files/sitefiles_2018-11/thumb0-02-04-7717f2c1c59fdbe62a1b96b90a93afbcba77162b6fdc4e23812edf09c94.jpg)
![](/sites/default/files/sitefiles_2018-11/thumb0-02-04-af78c274e81d5e97433aaa1cba4bf034f9fe20001086a30f7f348c6971f.jpg)
![](/sites/default/files/sitefiles_2018-11/thumb0-02-04-ea80afb7023ed79fb88cdaceceba65b8fb061153a4959246e1d9b240737.jpg)
![](/sites/default/files/sitefiles_2018-11/thumb0-02-04-7adf488756f7a4af0efb27cdfe8cdc640b33aa9e85531ff409d314cefa5.jpg)