Όλα είναι έτοιμα για την πρώτη σέντρα του Euro 2020

Δείτε αναλυτικά ολόκληρο το πρόγραμμα της κορυφαίας ευρωπαϊκής ποδοσφαιρικής διοργάνωσης.

Το Euro 2020 ξεκινάει και αναμένεται να κυριαρχήσει στις τηλεοπτικές οθόνες μας. Μια αλλιώτικη διοργάνωση η φετινή, καθώς για πρώτη φορά στην ιστορία του το Euro θα διεξαχθεί σε 11 πόλεις 11 χωρών και για τη διοργάνωση συμπράττουν έντεκα ευρωπαϊκές πόλεις. Ρώμη, Σεβίλλη, Λονδίνο, Γλασκόβη, Άμστερνταμ, Μόναχο, Κοπεγχάγη, Βουδαπέστη, Βουκουρέστι, Αγία Πετρούπολη και Μπακού θα φιλοξενήσουν τους αγώνες.


Πρώτη θα είναι η Ρώμη (Ιταλία), η οποία θα φιλοξενήσει απόψε (11 Ιουνίου), το εναρκτήριο παιχνίδι ανάμεσα σε Τουρκία και Ιταλία. Ο αγώνας θα ξεκινήσει στις 22:00.



Οι όμιλοι και οι ομάδες του Euro 2020

euro 2020 3 (2).jpg



1ος όμιλος: Τουρκία, Ιταλία, Ουαλία, Ελβετία
2ος όμιλος: Δανία, Φινλανδία, Βέλγιο, Ρωσία
3ος όμιλος: Ολλανδία, Ουκρανία, Αυστρία, Βορ. Μακεδονία
4ος όμιλος: Αγγλία, Κροατία, Τσεχία, Σκωτία
5ος όμιλος: Ισπανία, Σουηδία, Πολωνία, Ουγγαρία
6ος όμιλος: Πορτογαλία, Γαλλία, Γερμανία, Σλοβακία


Δείτε αναλυτικά το πρόγραμμα των αγώνων (ανά όμιλο)

1ος όμιλος

11/6 («Ολίμπικο», Ρώμη, 22.00): Τουρκία – Ιταλία

12/6 («Ολυμπιακό Στάδιο», Μπακού, 16.00): Ουαλία – Ελβετία

16/6 («Ολυμπιακό Στάδιο», Μπακού, 19.00): Τουρκία – Ουαλία

16/6 («Ολίμπικο», Ρώμη, 22.00): Ιταλία – Ελβετία

20/6 («Ολίμπικο», Ρώμη, 19.00): Ιταλία – Ουαλία

20/6 («Ολυμπιακό Στάδιο», Μπακού, 19.00): Ελβετία – Τουρκία

2ος όμιλος

12/6 («Πάρκεν», Κοπεγχάγη, 19.00): Δανία – Φιλανδία

12/6 («Κρεστόφσκι», Αγία Πετρούπολη, 22.00): Βέλγιο – Ρωσία

16/6 («Κρεστόφσκι», Αγία Πετρούπολη, 16.00): Φιλανδία – Ρωσία

17/6 («Πάρκεν», Κοπεγχάγη, 19.00): Δανία – Βέλγιο

21/6 («Κρεστόφσκι», Αγία Πετρούπολη, 22.00): Φιλανδία – Βέλγιο

21/6 («Πάρκεν», Κοπεγχάγη, 22.00): Ρωσία – Δανία

3ος όμιλος

13/6 («Εθνικό Στάδιο», Βουκουρέστι, 19.00): Αυστρία – Β. Μακεδονία

13/6 («Γιόχαν Κρόιφ Αρίνα», Άμστερνταμ, 22.00): Ολλανδία – Ουκρανία

17/6 («Εθνικό Στάδιο», Βουκουρέστι, 16.00): Ουκρανία – Β. Μακεδονία

17/6 («Γιόχαν Κρόιφ Αρίνα», Άμστερνταμ, 22.00): Ολλανδία – Αυστρία

21/6 («Εθνικό Στάδιο», Βουκουρέστι, 19.00): Ουκρανία – Αυστρία

21/6 («Γιόχαν Κρόιφ Αρίνα», Άμστερνταμ, 19.00): Β. Μακεδονία – Ολλανδία

4ος όμιλος

13/6 («Γουέμπλεϊ», Λονδίνο, 16.00): Αγγλία – Κροατία

14/6 («Χάμπντεν Παρκ», Γλασκώβη, 16.00): Σκωτία – Τσεχία

18/6 («Χάμπντεν Παρκ», Γλασκώβη, 19.00): Κροατία – Τσεχία

18/6 («Γουέμπλεϊ», Λονδίνο, 22.00): Αγγλία – Σκωτία

22/6 («Γουέμπλεϊ», Λονδίνο, 22.00): Τσεχία – Αγγλία

22/6 («Χάμπντεν Παρκ», Γλασκώβη, 22.00): Κροατία – Σκωτία

5ος όμιλος

14/6 («Κρεστόφσκι», Αγία Πετρούπολη, 19.00): Πολωνία – Σλοβακία

14/6 («Καρτούχα», Σεβίλλη, 22.00): Ισπανία – Σουηδία

18/6 («Κρεστόφσκι», Αγία Πετρούπολη, 16.00): Σουηδία – Σλοβακία

19/6 («Καρτούχα», Σεβίλλη, 22.00): Ισπανία – Πολωνία

23/6 («Κρεστόφσκι», Αγία Πετρούπολη, 19.00): Σουηδία – Πολωνία

23/6 («Καρτούχα», Σεβίλλη, 19.00): Σλοβακία – Ισπανία

6ος όμιλος

15/6 («Πούσκας Αρένα», Βουδαπέστη, 19.00): Ουγγαρία – Πορτογαλία

15/6 («Αλιάντς Αρίνα», Μόναχο, 22.00): Γαλλία – Γερμανία

19/6 («Πούσκας Αρένα», Βουδαπέστη, 16.00): Ουγγαρία – Γαλλία

19/6 («Αλιάντς Αρίνα», Μόναχο, 19.00): Πορτογαλία – Γερμανία

23/6 («Αλιάντς Αρίνα», Μόναχο, 22.00): Γερμανία – Ουγγαρία

23/6 («Πούσκας Αρένα», Βουδαπέστη, 22.00): Πορτογαλία – Γαλλία

*Στην επόμενη φάση προκρίνονται οι ομάδες που θα τερματίσουν στις δύο πρώτες θέσεις κάθε ομίλου, όπως επίσης και οι τέσσερις καλύτεροι τρίτοι των γκρουπ.


Η ΦΑΣΗ ΤΩΝ «16»

27 Ιουνίου, «Καρτούχα», Σεβίλλη

Πρώτος 2ου Ομίλου– Τρίτος 1/4/5/6 Ομίλου (Α)

26 Ιουνίου, «Γουέμπλεϊ», Λονδίνο

Πρώτος 1ου Ομίλου – Δεύτερος 3ου Ομίλου (Β)

28 Ιουνίου, «Εθνικό Στάδιο», Βουκουρέστι

Πρώτος 6ου Ομίλου – Τρίτος 1/2/3 Ομίλου (Γ)

28 Ιουνίου, «Πάρκεν», Κοπεγχάγη

Δεύτερος 4ου Ομίλου – Δεύτερος 5ου Ομίλου (Δ)

29 Ιουνίου, «Χάμπντεν Παρκ», Γλασκώβη

Πρώτος 5ου Ομίλου – Τρίτος 1/2/3/4 Ομίλου (Ε)

29 Ιουνίου, «Γουέμπλεϊ», Λονδίνο

Πρώτος 4ου Ομίλου – Δεύτερος 6ου Ομίλου (ΣΤ)

27 Ιουνίου, «Εθνικό Στάδιο», Βουκουρέστι

Πρώτος 3ου Ομίλου – Τρίτος 4/5/6 Ομίλου (Ζ)

26 Ιουνίου, «Γιόχαν Κρόιφ Αρίνα», Άμστερνταμ

Δεύτερος 1ου Ομίλου – Δεύτερος 2ου Ομίλου (Η)


ΠΡΟΗΜΙΤΕΛΙΚΑ

2 Ιουλίου, «Αλιάντς Αρίνα», Μόναχο (1)

Νικητής (Α) – Νικητής (Β)

2 Ιουλίου, «Κρεστόφσκι», Αγία Πετρούπολη (2)

Νικητής (Γ) – Νικητής (Δ)

3 Ιουλίου, «Ολίμπικο», Ρώμη (3)

Νικητής (Ε) – Νικητής (ΣΤ)

3 Ιουλίου, «Ολυμπιακό Στάδιο», Μπακού (4)

Νικητής (Ζ) – Νικητής (Η)


ΗΜΙΤΕΛΙΚΑ

6 Ιουλίου, «Γουέμπλεϊ», Λονδίνο

Νικητής Προημιτελικού (1) – Νικητής Προημιτελικού (2) (Α)

6 Ιουλίου, «Γουέμπλεϊ», Λονδίνο

Νικητής Προημιτελικού (3) – Νικητής Προημιτελικού (4) (Β)


ΤΕΛΙΚΟΣ

11 Ιουλίου, «Γουέμπλεϊ», Λονδίνο

Νικητής Ημιτελικού (Α) – Νικητής Ημιτελικού (Β)


Με πληροφορίες από ΚΥΠΕ / Sigmalive

ΔΕΙΤΕ ΑΚΟΜΑ