«Χρυσοί» δύο Κύπριοι αθλητές στους Μεσογειακούς Αγώνες του Οράν

Ο Μάριος Γεωργίου κατέκτησε χθες το χρυσό μετάλλιο στο μονόζυγο και ο Στέφανος Νικολαΐδης το χρυσό στο σκητ Ανδρών, ανεβάζοντας την Κύπρο αρκετά ψηλά στον πίνακα των μεταλλίων.

Article featured image

Δύο σημαντικές διακρίσεις είχε χθες η Κύπρος στους Μεσογειακούς Αγώνες, που διεξάγονται στο Οράν της Αλγερίας, καθώς δύο αθλητές μας κατέκτησαν τα πρώτα χρυσά μετάλλια για την κυπριακή αποστολή, ανεβάζοντας ταυτόχρονα την Κύπρο αρκετά ψηλά στον πίνακα των Μεταλλίων.

Συγκεκριμένα, ο Μάριος Γεωργίου κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στο μονόζυγο, ενώ λίγες ώρες νωρίτερα ο Στέφανος Νικολαϊδης είχε κερδίσει το χρυσό στο σκητ Ανδρών.

Στέφανος Νικολαΐδης

Αξίζει να αναφερθεί ότι το χρυσό μετάλλιο του Μάριου Γεωργίου είναι το δεύτερο που κερδίζει στους εν λόγω αγώνες, καθώς κατέκτησε και το χάλκινο μετάλλιο στο σύνθετο ατομικό.

Όπως αναφέρει σε ανακοίνωσή της η Κυπριακή Ολυμπιακή Επιτρροπή, ο εκ των κορυφαίων Κυπρίων αθλητών στην ιστορία της Ενόργανης Γυμναστικής εκτέλεσε πρώτος και εντυπωσιακά την προσπάθειά του και με τους 14.300 βαθμούς δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στους αντιπάλους του. Σημειώνεται επίσης πως ο Μάριος Γεωργίου κατέλαβε την 7η θέση στον Πλάγιο Ίππο.

Ο Μάριος Γεωργίου

Επιπλέον, στην πρώτη του παρουσία σε Μεσογειακούς Αγώνες, ο Ηλίας Γεωργίου κατετάγη έκτος στο Δίζυγο με 14.300 βαθμούς, μόλις 200 λιγότερους από τη δεύτερη θέση.

Στη μάχη των μεταλλίων σήμερα στην ιστιοπλοΐα η Μαριλένα Μακρή

Στη μάχη των μεταλλίων στην ιστιοπλοΐα στους 19ους Μεσογειακούς Αγώνες του Οράν βρίσκεται η Μαριλένα Μακρή μετά τη χθεσινή αγωνιστική ημέρα. Επίσης, χθες ολοκληρώθηκε η αγωνιστική παρουσία της Κύπρου στα αγωνίσματα της Επιτραπέζιας Αντισφαίρισης και της Πυγμαχίας.

Σύμφωνα με δελτίο Τύπου της ΚΟΕ, οι διοργανωτές αποφάσισαν αλλαγή του προγράμματος στο οποίο υπήρχε κενή αγωνιστική μέρα για όλες τις κατηγορίες στην ιστιοπλοΐα, και έριξαν τα σκάφη των Laser και των Laser Radial στο νερό, αφήνοντας κενή τη μέρα για τα iQFoil, και κάτι αντίστοιχο θα γίνει την Πέμπτη, με αντίθετο τρόπο.

Χθες, η Μαριλένα Μακρή πήρε την 5η θέση στην 5η ιστιοδρομία στα Laser Radial και «πέταξε» την 11η θέση της 6η ιστιοδρομίας που ήταν για την ίδια η χειρότερη μέχρι τώρα. Πλέον, με 25 βαθμούς ποινής βρίσκεται στην 6η θέση της γενικής κατάταξης, οκτώ μόλις βαθμούς μακριά από τις θέσεις μεταλλίων, κάτι που μπορεί εύκολα να ανατραπεί με 1-2 πολύ καλές κούρσες στη συνέχεια. Στο ίδιο αγώνισμα η Μαρία Χριστίνα Μιχαήλ βρίσκεται στην 21η θέση με 100β. ποινής.

Στα Laser o Γιώργος Γιασεμίδης είχε μια 17η και μια 18η θέση και με 94 βαθμούς βρίσκεται στην 21η θέση. Ο Παναγιώτης Ιορδάνου με 25η θέση και 22η θέση μάζεψε 107 βαθμούς και είναι 24ος.

Στην επιτραπέζια αντισφαίριση, ολοκλήρωσε τους παρουσία της η κυπριακή ομάδα με τους τελευταίους αγώνες να δίνονται από τον Χρίστο Σάββα, που δεν μπόρεσε να ανέβει περισσότερο από τους «16» της διοργάνωσης. Μαζί του τελείωσαν τις προσπάθειές τους οι Μάριος Γιάγκου και Φωτεινή Μελτιέ.

Στην πυγμαχία, ο Αλέξανδρος Χριστοδούλου αποκλείστηκε στον α’ γύρο στα 63Kg της Πυγμαχίας αφού έχασε με 3-0 από τον Ιταλό Τζιανλουίτζι Μαλάνγκα.

Η μέχρι στιγμής κατάταξη της Κύπρου στον πίνακα μεταλλίων

Όπως αναφέρεται σε ανάρτηση της Κυπριακής Ολυμπιακής Επιτροπής, η Κύπρος βρίσκεται στην 11η θέση του Πίνακα Μεταλλίων.

«Αρκετά ψηλά βρίσκεται η Κύπρος στον Πίνακα Μεταλλίων των 18ων Μεσογειακών Αγώνων που διεξάγονται στο Οράν της Αλγερίας. Η κατάκτηση των δύο χρυσών μεταλλίων από τον Στέφανο Νικολαΐδη και τον Μάριο Γεωργίου ανέβασε την Κύπρο στην 11η θέση του Πίνακα.

Στον πίνακα έχει ξεχωρίσει μπροστά η Τουρκία με 18 χρυσά, ακολουθούμενη από την Ιταλία με 10. Η Ελλάδα βρίσκεται στην 8η θέση με 3 χρυσά και επτά μετάλλια στο σύνολο, ενώ εντύπωση προκαλεί η παρουσία της Ισπανίας στη 12η θέση που είναι αμέσως κάτω από την Κύπρο, αφού ύστερα από τη συμπλήρωση τεσσάρων ημερών αγωνιστικού προγράμματος έχει κερδίσει μόνο ένα χρυσό (και 11 μετάλλια στο σύνολο)».