«Το χριστουγεννιάτικο στολίδι που βρίσκεται στην αποβάθρα παρά την Πλατεία του Μεσαιωνικού Κάστρου κοσμεί και προβάλλει την πόλη μας.
Είναι η τρίτη φορά σε διάστημα λιγότερο από ένα μήνα που το συγκεκριμένο στολίδι δέχεται άγριο βανδαλισμό» επισημαίνει η ανάρτηση, ενώ καταλήγει πως «από σήμερα τοποθετείται 24ωρο κλειστό σύστημα παρακολούθησης με την ελπίδα ότι θα αποφευχθούν περαιτέρω βανδαλισμοί».
![](/sites/default/files/sitefiles_2017-12/26168173_1903536593309856_9153763493279015519_n.jpg)
![](/sites/default/files/sitefiles_2017-12/26055688_1903536596643189_5889811826776667991_n.jpg)
Εννοείται πως η προσπάθεια του Δήμου για δημιουργία εορταστικού κλίματος είναι άξια αναφοράς και πως οι όποιοι βανδαλισμοί και οι όποιες κακόβουλες ενέργειες είναι κολάσιμες πράξεις και καταδικαστέες, μήπως όμως ο τρόπος που αντιδρούμε ίσως να μην είναι ο πιο σωστός; Κάτι που φυσικά χαρακτηρίζει τις πλείστες αντιδράσεις μας σε τούτο τον τόπο...
Φτάσαμε, δηλαδή, στο σημείο να πρέπει να τοποθετούμε κλειστό κύκλωμα για να προστατεύσουμε ένα χριστουγεννιάτικο στολίδι;
![](/sites/default/files/sitefiles_2017-12/25289412_1896784490651733_6458849554556518027_n.jpg)
Πιο κάτω το σχετικό post με τις φωτογραφίες και το κείμενο του Δήμου Λάρνακας: